“Devolli pjesë e Panairit të Bujqësisë 2019”.

“Devolli pjesë e Panairit të Bujqësisë 2019”.
U çel sot në sheshin “Nënë Tereza” Tiranë, edicioni i 3-të i panairit të bujqësisë “Shqipëria Punon Tokën”, 2019. Ky është viti i tretë që Devolli përfaqësohet denjësisht me prodhimet e fermerëve të zonës. Produktet kryesore me të cilat përfaqësohemi për këtë sezon janë ato bio të zonës si: mollët, mjalti, qepët, patatet, shumëllojshmëri fasulesh, çajra, bimë medicinale etj. Panairi do të zgjasë dy ditë, në datat 16 dhe 17 Nëntor. Ju ftojmë të n’a vizitoni nga afër për të parë cilësinë e produkteve tona për të cilat shquhet krenarisht zona e Devollit!
Ju mirëpresim! 😊

 

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

 

 

 

Ne kuadër të 75-Vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë nga Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare, në ambjentet e shkollës 9-vjeçare “Dritëro Agolli” Bilisht, u zhvilluan aktivitete sportive në disiplinat futboll, basketboll dhe volejboll për nxënësit pjesëmarrës. Në këtë aktivitet jubilar morën pjesë shkollat 9-vjeçare si: “Dritëro Agolli” Bilisht, E’them Zhgaba” Vranisht dhe “Abdulla Progri” Progër. Aktivitete të shumta do të pasojnë njëri pas tjetrit gjatë gjithë muajit Nëntor.

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Në bisedë me nxënësit e gjimnazit të qytetit, rreth atraksioneve turistike të Devollit. Nuk ka më bukur sesa të shohësh brezat e rinj të etur për dije dhe informacion rreth vendlindjes së tyre.

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Mbrëmja e sotme mblodhi rreth vetes figura te shquara nga arti, letërsia, politika, por edhe dashamirës, për nder të një figure të rëndësishme për qytetin tonë , siç ishte Ali Babaliu, mjeku pediatër i palodhur, i cili për vite me radhë ka shërbyer dikur në spitalin e vjetër të Bilishtit. Sot devollinjtë e mërguar prej vitesh në SHBA, i dhuruan emocione të veçanta mbesës së tij, këngëtares së mirënjohur Ermira Babaliu, duke e surprizuar me këtë aktivitet kaq të bukur dhe të veçantë, jo vetëm për këngëtaren por për të gjithë të ftuarit.

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Muaji Tetor ose ndryshe “Tetori i Librit”, nuk mund të mbyllej më bukur se sa një bisedë letrare me shkrimtarin e mirënjohur, Bujar Braho në promovimin e librit të tij më të ri “Brenga e Lotit”. Biseda letrare u zhvillua në ambjentet e gjimnazit “Fuat Babani”, Bilisht, ku shkrimtari dhe mësuesi i letërsise z.Bujar Braho ka dhënë mësim për vite me radhë. Nxënësit e shkollës kishin përgatitur pyetje interesante për poetin, i cili me urtësinë dhe mençurinë e tij, i dha përgjigje të gjithave, ashtu siç vetëm një shkrimtar mund t’a bëjë. Ne i urojmë suksese mësues Bujarit në rrugën e tij të gjatë dhe të bukur, atë të krijimtarisë letrare!

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Në ambjentet e Bashkisë Devoll u mbajt një takim me përfaqësues të Linjës Kombëtare të Ndihmës për Fëmijë në Shqipëri. Takimi pati si synim bashkëpunimin me aktorët e tjerë të Grupit Teknik Ndërsektorial, i cili ka si qëllim mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve.

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

“24 Tetori”, çlirimi i qytetit.

Sot data 24 Tetor, një datë mjaft e veçantë, pasi shënon çlirimin e qytetit të Bilishtit. Me këtë rast, Qendra Kulturore e Fëmijëve Bilisht, organizoi nje aktivitet me këngë, valle e recitime patriotike. Të pranishëm në aktivitet ishin, Kryetari i Bashkisë z.Eduart Duro, deputetja e Devollit znj.Edlira Bode, anëtarë të Shoqatës së Veteranëve, etj.

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

#MuajiTetorMuajiINdërgjegjësimit#

Cilësuar si “Sëmundja e Shekullit”, kanceri i gjirit vret çdo vit miliona gra në mbarë botën. Ndaj marshimi i sotëm i qindra grave në Pedonalen e qytetit, pati si synim ndërgjegjësimin e tyre, për rrezikshmërinë e kësaj sëmundje vdekjeprurëse, por nëse trajtohet në kohë, ajo mund të parandalohet. Gra të dashura: Deri në datën 31 Tetor, mund të drejtoheni në çdo Qendër Shëndetësore, për të kryer mamografinë dhe kontrollet e nevojshme, falas. Shpëtoni jetët tuaja, për veten tuaj, për të dashurit tuaj!

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Sot data 13 Tetor, festuam si çdo vit ditëlindjen e poetit të madh, “Nderi i Kombit”, Dritëro Agolli, në fshatin e tij të lindjes, në Menkulas. Shkrimtarë, poetë, këngëtarë, valltarë, bashkëfshatarë të poetit ardhur enkas për këtë rast, por edhe figura nga politika, kujtuan poetin e madh, i cili ishte mes nesh më i gjallë se kurrë, më i pranishëm se kurrë, përmes veprës madhështore që la pas, përmes krijimtarisë aq të vyer që e çoi poetin drejt pavdekësisë.

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll

Fotografia e Bashkia Devoll